Goldwasser Gdańsk

Showing all 4 results

Likier Kurfursten  – poznaj historię oraz recepturę słynnego trunku elektorskiego

Kurfursten to mocny, 40% likier wytwarzany w Gdańsku według XVI-wiecznej formuły sporządzonej przez Ambrożego Vermöllena, mennonitę z Lier. Religijny uchodźca, przeprowadzając się do Trójmiasta, sprowadził ze sobą wiele niderlandzkich receptur nieznanych dotąd w Prusach. Po osiedleniu się na terenie Gdańska, rozpoczął własną produkcję alkoholi, a wśród najpopularniejszych jego wyrobów wymienić można między innymi Goldwasser, Krambambuli, czy też właśnie Kurfursten. Ten ziołowo-korzenny trunek stworzony został specjalnie dla Elektora gdańskiego, stąd też wzięła się jego nazwa – Starogdański Likier Elektorski. Dzięki szczególnej popularności napoju wśród wyborców Rzeszy często określa się go niemieckim mianem Kurfursten Alkohol (niem. Kurfürsten oznacza elektor).

Kurfursten cieszy się ponad 400-letnią tradycją. Pierwotna receptura tego charakterystycznego wyrobu opiera się na mieszance kilku przypraw, wśród których znajdziemy cukier, karmel, a także skórki niedojrzałych, gorzkich oraz słodkich pomarańczy. Składniki połączone ze zwykłym, rektyfikowanym spirytusem dają likier o pomarańczowo-korzennym zapachu i łagodnym, słodkim smaku z wyczuwalną, lecz przyjemną goryczką. Po rozlaniu do szklanych karafek czy kieliszków Kurfursten, alkohol zwraca uwagę swoją głęboką, ciemnobrązową barwą.

Wybitne postacie historyczne kosztujące starogdańskiego alkoholu elektorów

XVI-wieczna historia elektorskiego trunku powiązała likier Kurfursten z wieloma wyjątkowymi osobistościami na przestrzeni dziejów. Choć przeważnie mówi się o książętach-elektorach w kontekście popularności Kurfursten, alkohol cieszył się powodzeniem także w innych kręgach. Jego wyjątkowe walory smakowe wychwalali między innymi artyści i monarchowie.

Co ciekawe, wzmianki o książęcym likierze starogdańskim pojawiły się także w niektórych dziełach literackich. Pierwszą informację dotyczącą trunku znaleźć można już w literaturze w XVII wieku.

Gdzie dziś można skosztować likier Kufursten?

Chociaż aktualnie starogdański trunek nie jest już aż tak popularny, w dalszej historii likieru Kurfursten Gdańsk nadal odgrywa istotną rolę. Niestety, budynek, w którym pierwotnie produkowano słynny Kurfursten Alkohol, został zniszczony w 1945 roku w wyniku walk o miasto. Ówcześni właściciele przeprowadzili się do Niemiec, zabierając ze sobą oryginalne receptury. Od tamtej pory wśród miejsc produkcji likieru Kurfursten Gdańsk już nigdy się nie pojawił, choć przez pewien moment Polska Rzeczpospolita Ludowa wytwarzała go jeszcze w Starogardzie Gdańskim i Poznaniu. Dla osób, które dziś chcą skosztować likieru Kurfursten Gdańsk nadal oferuje jednak taką możliwość. Na specjalne zamówienie naszej gdańskiej restauracji Goldwasser wciąż produkowany jest historyczny alkohol elektorów.

Goldwasser Logo