GoldWasser House
Aktualności Z Gdańska na Hel – jak się dostać?

Z Gdańska na Hel – jak się dostać?

Hel to niewątpliwie jedno z najatrakcyjniejszych turystycznie miejsc na polskim wybrzeżu. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Zabytki militarne, latarnia morska, port jachtowy, fokarium czy piękna plaża to tylko część atrakcji, które czekają na turystów na Helu. Jak szybko i wygodnie dostać się na Hel z Gdańska? Podpowiadamy.

Tramwaj wodny na Hel – najbardziej malownicza trasa na Hel

Niewątpliwie najbardziej malowniczym, a przy tym szybkim i wygodnym sposobem na dotarcie na Hel jest podróż morska. Tramwaj wodny Gdańsk-Hel to świetny pomysł na podróż do tego nadmorskiego miasteczka. Główną zaletą tego rozwiązania jest szybkość podróży. Wybierając podróż drogą wodną, omijasz wszystkie korki, zatłoczone ulice, remonty i inne niedogodności, które czekają na lądzie. Wyprawa tym sposobem zajmie Ci nawet dwa razy mniej czasu niż podróż samochodem, autobusem albo pociągiem.

Rejs jest też znacznie atrakcyjniejszą formą podróży na Mierzeję Helską. 2-godzinna wyprawa pozwoli Ci zrelaksować się, czego raczej nie można powiedzieć o wyprawie autem czy pociągiem. Ponadto podróż tym sposobem daje możliwość oglądania Zatoki Gdańskiej od strony morza. Ta niecodzienna perspektywa pozwoli Ci na podziwianie otoczenia oraz zrobienie niezwykłych fotografii i nakręcenie filmów.

Prom do Helu kursuje od początku maja do końca września, przy czym w okresie wakacyjnym pływa codziennie. Podróż katamaranem trwa około 2 godzin. Rejsy obsługuje Żegluga Gdańska. Dzieci do 4. roku życia mogą podróżować za darmo, natomiast starsi pasażerowie muszą zapłacić za przejazd. Obowiązują bilety ulgowe przeznaczone np. dla uczniów i studentów.

Wyprawa tramwajem wodnym na Hel to polecana opcja dla każdego. Z morskiej wyprawy szczególnie ucieszą się dzieci, dla których może ona stać się wspaniałą przygodą i niezapomnianą atrakcją. Decydując się na to rozwiązanie, miej na uwadze, że tramwaje kursują w określonych godzinach, a pory wyjazdów i powrotów są ściśle określone. Jeśli chcesz zatem w pełni cieszyć się pobytem na Helu i maksymalnie wykorzystać ten czas, wybierz możliwie najwcześniejszą godzinę wyjazdu, a następnie najpóźniejszy czas rejsu powrotnego z Helu do Gdańska.

Podróż koleją i podziwianie widoków na lądzie

Tramwaj wodny Gdańsk-Hel pozwoli Ci oszczędzić cenny czas, zwłaszcza w okresie wakacyjnym, gdy droga na Hel z Trójmiasta jest wyjątkowo zatłoczona. To jednak nie koniec opcji podróży. Możesz też zdecydować się na podróż koleją. Polskie Koleje Państwowe oferują w sezonie ponad 20 połączeń na trasie Gdańsk-Hel, natomiast poza sezonem liczba połączeń maleje do około 7 dziennie. Zarówno PKP InterCity, Polregio, jak i Arriva proponują ciekawe połączenia na tej trasie, dostępne w różnych cenach i czasach podróży, co pozwoli na wybór oferty najlepiej dopasowanej do indywidualnych potrzeb.

Polregio Przewozy Regionalne oferują najtańszą podróż – jej koszt wynosi około 20 złotych. Z kolei z Arrivą dojedziesz najszybciej, ale i drożej, ponieważ bilet kosztuje ponad 30 złotych. Średni czas wyprawy pociągiem na Hel z Gdańska wynosi około 3 godzin.

Podróż koleją to szczególna atrakcja dla dzieci – dla niektórych z nich to może być nawet pierwsza taka wyprawa tym środkiem transportu w życiu. Dorośli ucieszą się natomiast z wygody jazdy i tego, że nie muszą skupiać się na prowadzeniu auta albo pilnowaniu, na którym przystanku tramwajowym należy wysiąść i w który kolejny autobus wsiąść. Decydując się na pociąg, nie narażasz się też na wielogodzinne korki, które mogą się przydarzyć w przypadku wybrania opcji samochodowej.

Podróż samochodem – w pełni dostosowana do rodziny

Podróż samochodem to z pewnością najlepsza opcja, gdy zależy Ci na pełnej mobilności i możliwości dostosowania jazdy do indywidualnych potrzeb. Jeśli zechcesz zrobić postój w konkretnym miejscu, zjechać na stację benzynową albo do przydrożnej restauracji, nic nie stoi na przeszkodzie, aby to zrobić. Auto umożliwi Ci również wyjazd z Gdańska, a następnie powrót o dowolnej godzinie, bez obaw, że spóźnisz się na ostatni pociąg lub prom.

Wybierając jednak transport samochodem, musisz liczyć się z możliwością korków, o które bardzo łatwo w tak dużej aglomeracji, jaką jest Trójmiasto. W okresie letnim niemal przez cały dzień ulice są zakorkowane zarówno w samym mieście, jak i na drogach dojazdowych. Nic dziwnego – prawdziwe tłumy turystów każdego dnia chcą dostać się nad morze, a liczne grono miejscowych do pracy czy do domu. To niestety zmniejsza komfort i znacznie wydłuża czas podróży. Aby ominąć korki, zaleca się wyjazd z Gdańska o możliwie najwcześniejszej godzinie, najlepiej jeszcze przed świtem. Jeśli chodzi o powrót z Helu, to najlepiej zdecydować się na podróż po zmierzchu bądź w nocy – to pozwoli Ci znacząco zredukować ryzyko utknięcia w korkach, ponieważ w tym czasie ruch na drogach jest po prostu mniejszy.

Podróż z prywatnym przewoźnikiem

Jeśli za najwygodniejszy sposób podróżowania uznajesz jazdę samochodem, ale nie chcesz lub nie możesz wykorzystać prywatnego środka transportu, możesz zdecydować się na wyprawę na Hel z prywatnym przewoźnikiem. W Gdańsku funkcjonuje wiele korporacji taksówkarskich. Możesz zdecydować się na duże sieci międzynarodowe, a także mniejszych, ale zwykle nieco tańszych, przewoźników lokalnych. Alternatywą dla taksówek jest popularny Uber. W Trójmieście możesz bez problemu korzystać z tej aplikacji, a także kilku innych, podobnych jej marek.

Wypożyczenie samochodu i podróż na Hel

Fani czterech kółek mogą też wypożyczyć auto i w ten sposób wygodnie dojechać na Hel. W Gdańsku działa wiele firm świadczących tego rodzaju usługi. Koszt wynajmu auta zależy przede wszystkim od modelu pojazdu, a także okresu wypożyczenia. Znajdziesz tu firmy wynajmujące standardowo auta na doby, a także „na minuty”. W przypadku całodziennej wyprawy na Hel dobowy wynajem auta jest zdecydowanie najkorzystniejszą opcją. Wybierając to rozwiązanie, zyskujesz wszystkie zalety wynikające z podróżowania samochodem. Pamiętaj jednak o konieczności oddania pojazdu w określonym czasie, w przeciwnym razie wypożyczalnia naliczy kolejną dobę, co wiąże się z wyższą opłatą.