GoldWasser House
Aktualności Najważniejsze muzea w Gdańsku, które warto zobaczyć

Najważniejsze muzea w Gdańsku, które warto zobaczyć

Północna część Polski, a województwo pomorskie szczególnie, kojarzy się w głównie z wakacyjnymi wypadami nad polskie morze. Choć Bałtyk jest perłą tego terenu, to nie należy zapominać o klimatycznych i niezwykle ważnym historycznie dla kraju Trójmieście. Obejmuje ono trzy nadmorskie miasta: Gdańsk, Sopot i Gdynię. Wszystkie warte są odwiedzenia, jednak na szczególną uwagę zasługuje Gdańsk. Nie bez powodu nazywany jest on miastem wolności i solidarności. Łączy w sobie tradycje i historię zarówno dawną, jak i tę współczesną, którą powinien znać każdy Polak. W związku z dużą ilością atrakcji turystycznych, muzeów i pięknej architektury, łączącej klimat portowego miasta i nowoczesnej metropolii, przyciąga ono rzesze turystów z całego świata. Ogrom atrakcji może przytłaczać, jednak z dobrym planem, który zawiera najbardziej atrakcyjne punkty, zwiedzanie Gdańska będzie niezwykle ciekawym i przyjemnym doświadczeniem. Sprawdź, które muzea musisz koniecznie odwiedzić, przyjeżdżając do miasta, będącego nadmorską perłą Polski.

wódka goldwasser cena

Muzeum II wojny światowej – gdańska perła

Niezaprzeczalnie Gdańsk odegrał ogromną rolę podczas II wojny światowej. Od gdańskiego Westerplatte rozpoczęły się działania wojenne, sprowokowane atakiem Niemiec, a półwysep zasłynął jako symbol polskiej waleczności i bohaterskości, nawet mimo łatwej do przewidzenia przegranej z o wiele mocniejszymi siłami wroga. Nic więc dziwnego, że w 2008 zadecydowano, że to właśnie w Gdańsku powstanie Muzeum II Wojny Światowej. Działa ono od 2017 roku i jest obowiązkowym punktem każdej wycieczki, która zawita do tego portowego miasta. Niezależnie od tego, czy jesteś prawdziwym fascynatom polskiej historii, czy twoja wiedza ogranicza się do najważniejszych wydarzeń, koniecznie odwiedź Muzeum II Wojny Światowej. Gdańsk może być dumy z tej narodowej perły.

W gdańskim muzeum obejrzeć można różne wystawy. Poza główną, która dzieli się na trzy bloki narracyjne i aż 18 sekcji tematycznych, można w nim zobaczyć także wystawy dedykowane dzieciom oraz wystawy czasowe, często zmieniające się i dotyczące różnych kwestii związanych z największym konfliktem zbrojnym na świecie. Niezaprzeczalną atrakcją głównej ekspozycji jest fakt, że znajduje się ona aż 14 metrów pod ziemią i zajmuję powierzchnię prawie 5 tysięcy metrów kwadratowych, co czyni ją jedną z największych na świecie. We wszystkich jej blokach i sekcjach można zobaczyć, jak doświadczenie wojny wpłynęło na życie Polaków, zarówno w trakcie jej trwania, jak i po jej zakończeniu. Wyjątkowość wystawy głównej Muzeum II Wojny Światowej polega na tym, że skupia się ona poza genezą konfliktu i jego militarno-politycznymi aspektami na losach zwykłych ludzi i tego, jak w ułamku sekundy dramatycznie zmieniła się ich codzienność i życie.

Muzeum Westerplatte i Wojny 1939

Muzeum II Wojny Światowej dzieli się nie tylko na bloki i sekcje, ale również oddziały. Jednym z nich jest ten poświęcony historii niezwykle ważnego w historii wojennego konfliktu miejsca, Westerplatte. Znajduje się on na samym półwyspie i funkcjonuje na zasadzie muzeum plenerowego. Na jego terenie obecna jest także ścieżka edukacyjna, która jest uzupełnieniem wystawy terenowej, skupiającej się na dawnej kurortowej architekturze Westerplatte i jego rozległej topografii.

Wartownia na Westerplatte

Wśród ważnych punktów, koniecznych do zobaczenia, jest także Wartownia nr 1 Westerplatte, która stanowi oddział Muzeum Gdańska. Choć jest jedną z 6 wartowni, która powstała w latach 30. XX wieku, to nie bez powodu stała się ona ważną częścią muzealnego kompleksu. Stanowiła ona kluczowy punkt polskiej obrony w czasie siedmiodniowego okresu walk na Westerplatte. Budynek zachował się w bardzo dobrym stanie, mimo silnego ostrzału ze strony sił niemieckich, dlatego też jako jedyny został udostępniony dla zwiedzających. Poza imponującym zewnętrzem wartowni, zachowanym z czasów wojny, na odwiedzających czeka też wystawa, która znajduje się w jej wnętrzu. Prezentuje ona głównie pamiątki po Wojskowej Składnicy Tranzytowej i jej dzielnych obrońcach.

Muzeum Solidarności – miejsce upamiętnienia historii współczesnej

Gdańsk to jednak nie tylko ważne miejsce dla II wojny światowej. Poza licznymi muzeami upamiętniającymi jej wydarzenia znajdują się w nim także inne atrakcje turystyczne i zabytki. Jednym z nich jest Europejskie Centrum Solidarności, które utrwala historię powstania w Polsce związku zawodowego „Solidarność”. Gdańsk to jego kolebka i miejsce założenia, w którym wszystko się zaczęło. Na wystawie stałej zwiedzający mogą poznać genezę Solidarności, jej historię oraz to, jaki wpływ miała na zmiany polityczne i ustrojowe w Europie Środkowej i Wschodniej. W siedmiu salach na dwóch kondygnacjach można podziwiać wystawy pełne pamiątek, rękopisów, zdjęć i filmów z czasów działania związku, a także multimedialne, interaktywne instalacje, które urozmaicają zwiedzanie.

W budynku Europejskiego Centrum Solidarności znajduje się także wystawa poświęcona burzliwej historii gdańskiego przemysłu stoczniowego. Jest to niezwykle ważny element dla powstania i działalności związku „Solidarność”. Wśród ekspozycji zobaczyć można narzędzia pracy, robocze ubrania pracowników stoczni, plakaty, ale także sztukę, inspirowaną stoczniową tematyką i o niej opowiadającą. Wystawa jednak przede wszystkim opowiada nie o samym przemyśle stoczniowym, a ludziach z nią związanych i o tym, jaki wpływ miała na nich, jak i całe miasto – jego politykę, gospodarkę, a także samą Solidarność.

Plac Solidarności

Warty obejrzenia jest także sam plac, na którym znajduje się Europejskie Centrum Solidarności. Plac Solidarności jest głównie znany z tego, że to na nim swoją działalność rozpoczęła Solidarność. Jest to również miejsce protestów związkowców, które miały miejsce w sierpniu w 1980 roku. Zwiedzający mogą zobaczyć między innymi historyczną Bramę nr 2 Stoczni Gdańskiej, znaną większości z archiwalnych zdjęć i materiałów wideo. Na terenie placu znajduje się także monumentalny Pomnik Poległych Stoczniowców, upamiętniający ofiary gwałtownie stłumionych protestów robotniczych z grudnia 1970 roku.