GoldWasser House
Porady Jarmark Dominikański Gdańsk – wszystko, co musisz o nim wiedzieć

Jarmark Dominikański Gdańsk – wszystko, co musisz o nim wiedzieć

Jarmark św. Dominika to słynna impreza, która już od kilku wieków odbywa się w Gdańsku na Głównym Mieście. Z tego artykułu dowiesz się, gdzie i kiedy odbywa się jarmark, jakie są jego godziny otwarcia i historia. Poznasz też atrakcje, jakie czekają na Ciebie podczas tego wyjątkowego wydarzenia.

Jarmark św. Dominika – miejsce w przeszłości

Historia jarmarku sięga 1260 roku, kiedy to papież Aleksander IV zezwolił gdańskim dominikanom (od których zresztą wzięła się nazwa wydarzenia) na udzielanie odpustów w dniu święta ich założyciela. Ustanowiony bullą papieską Jarmark służył nakłonieniu wiernych do uczestniczenia w mszy odpustowej w dniu 4 sierpnia, czyli w ówczesny dzień św. Dominika, co pozwalało uzyskać aż 100 dni zwolnienia z czyśćca. Wówczas w samo południe w mieście rozbrzmiewały dzwony, które obwieszczały rozpoczęcie Jarmarku na placu Dominikańskim.

Festyn ludowy służył niegdyś przede wszystkim zabawie oraz nabożnym modłom, później natomiast przekształcił się w imprezę kulturalno-handlową i stał się ważnym elementem życia miasta. Na początku odbywał się na placu św. Dominika, ale miejsce to szybko stało się zbyt małe jak na tak prędko rozwijającą się imprezę. Dlatego Jarmark w Gdańsku przeniósł się po pewnym czasie w okolice ul. Długiej oraz Wałów Jagiellońskich. Wkrótce zaczęły powstawać nowe, dodatkowe place targowe, takie jak Targ Rybny, Węglowy, Sienny czy Drzewny. Ich nazwy pochodziły od rodzaju towaru, którym w danym miejscu handlowano. Powstał także słynny do dziś Długi Targ, którego nazwa wzięła się jednak od kształtu placu.

Jarmark Dominikański dość szybko zdobył popularność nie tylko wśród mieszkańców Gdańska, ale również innych miast europejskich. Na wydarzenie przybywało każdego roku ok. 400 statków z wielu krajów, bogato wyposażonych w rozmaite towary i ładunki. Podczas wydarzenia można było zakupić m.in. czeskie szkło, angielskie sukno, dywany i futra ze Wschodu, cygańskie garnki, bursztyn, a także gdańską wódkę, kaszubską ceramikę czy toruńskie pierniki. Na Jarmarku odbywały się też liczne pokazy. Występowały zespoły teatralne, akrobaci, kuglarze i cyrkowcy. Pokazywano egzotyczne zwierzęta i rozmaite dziwaczności, w tym podobno syreny.

Jarmark w Gdańsku odbywał się regularnie przez kolejne stulecia. Każdego roku w sierpniu miasto stawało się ważnym centrum handlu i rozrywki. Tradycję tę przerwała II wojna światowa. Po jej zakończeniu na wiele lat zaprzestano organizacji wydarzenia i powrócono do niego dopiero w 1972 roku, z inicjatywy Wojciecha Święcickiego – dziennikarza popularnej gazety „Wieczór Wybrzeża”. To właśnie w tym roku symbolem jarmarku stał się kogut.

Jarmark św. Dominika – miejsce dzisiaj

Od tego czasu już od ok. 750 lat odbywa się w sierpniu wielki Jarmark Dominikański. Gdańsk przeżywa w tym czasie prawdziwe oblężenie turystów, zainteresowanych wzięciem udziału w tym ciekawym wydarzeniu z kilkusetletnią tradycją. Dzisiaj uroczyste otwarcie imprezy obwieszcza światu hejnał, do którego corocznie dopisywana jest kolejna nuta. W 2021 roku liczy on już 760 nut. Wydarzenie rozpoczyna się od symbolicznego przekazania kupcom przez Prezydenta Miasta klucza do bram Gdańska.

W 2004 roku podjęto decyzję o wydłużeniu imprezy z 2 do 3 tygodni. Każdego roku w wydarzeniu bierze udział ponad 1000 artystów, kolekcjonerów, rzemieślników i handlowców. Codziennie imprezę odwiedza ok. 70 tysięcy osób, a w weekendy nawet dwukrotnie więcej. Formuła Jarmarku nawiązuje do tradycji średniowiecznej, czyli dobrej zabawy i handlowania.

Jarmark Gdański – terminy

Jeśli chodzi o Jarmark Gdański, terminy nie są stałe. W 2021 roku impreza trwa od 24 lipca do 15 sierpnia. Godziny otwarcia są różne, w zależności od dnia. Niekiedy atrakcje rozpoczynają się w godzinach porannych, w innych dniach natomiast dopiero po południu. Jeśli chcesz dowiedzieć się kiedy i jakiego rodzaju atrakcje czekają na odwiedzających w danym dniu, możesz sprawdzić szczegółowy plan umieszczony na oficjalnej stronie internetowej wydarzenia.

Bogactwo stoisk i atrakcji

Gdański Jarmark Dominikański to prawdziwy raj dla osób poszukujących dobrej zabawy oraz świetnej jakości produktów. Na Głównym Mieście, przy ulicach Szerokiej, Mariackiej, Długiej, św. Ducha oraz innych znajdziesz mnóstwo stoisk wielobranżowych, gastronomicznych, z artykułami jubilerskimi i rzemieślniczymi. Na odwiedzających czekają także stoiska artystyczne i z pamiątkami, a także giełda hobbystów i kolekcjonerów.

Jest tu wiele stoisk ze smacznym jedzeniem: pieczonymi kiełbaskami, szaszłykami, ziemniakami czy zimnym piwem. Na Jarmarku znajduje się też wędzarnia ze smażonymi, świeżymi rybami. Możesz odwiedzić kramy filatelistów, numizmatyków czy osób parających się rękodziełem, np. haftem kaszubskim. Znajdują się kramy galanteryjne, sukiennicze, a także antyki. Od lat działa też wesołe miasteczko. Już przed wojną zyskało ono sławę, kiedy z cyrkowej menażerii uciekł dwumetrowy krokodyl i wskoczył do Motławy. Na szczęście udało się go odłowić.

To niejedyne atrakcje, jakie czekają na Ciebie na Jarmarku Dominikańskim w Gdańsku. Po całodziennym zwiedzaniu i kupowaniu, wybierz się do klimatycznej restauracji Goldwasser, gdzie w przyjemnej atmosferze zjesz pyszny obiad czy kolację i skosztujesz wyjątkowych trunków z prawdziwym złotem.

Goldwasser Logo