GoldWasser House
Aktualności Dom Uphagena – zobacz jak mieszkali dawniej gdańszczanie

Dom Uphagena – zobacz jak mieszkali dawniej gdańszczanie

Szukając inspiracji na zobaczenie czegoś wyjątkowego w Gdańsku w wolny dzień, warto zwrócić uwagę na prawdziwy ewenement na skalę kraju i Europy. Stolica Pomorza może poszczycić się wieloma wyjątkowymi zabytkami i unikalnymi obiektami, ale wśród tych wszystkich pereł, to ta błyszczy się wyjątkowo jasno. Mowa tu o Muzeum Wnętrz Mieszczańskich zlokalizowanym w kamienicy mieszkalnej z XVIII wieku. Tego typu obiektu w innych zakątkach Polski ze świecą szukać, a w Europie jest zaledwie kilka miejsc tego rodzaju. Jednak czym tak naprawdę może nas zachwycić kamienica Uphagena (bo tak nazywał się jej właściciel) i co ją wyróżnia?

Unikalna kamienica z XVIII wieku – dom Uphagena

Nie ma zbyt wiele takich kamienic w Europie dostępnych dla zwiedzających, a jest naprawdę co zwiedzać. Wyjątkowy i elegancki styl życia z XVIII wieku odcisnął w tym miejscu wyrazisty ślad. Możemy podziwiać tutaj przepiękne wnętrza, misternie zdobione meble i przebogate wyposażenie. Tak gustownie i bogato wyposażoną przestrzeń zawdzięczamy licznym przebudowom i ulepszeniom wprowadzonym na polecenie zamożnego właściciela – Uphagena, który chciał mieć jak najnowocześniejszą na tamte czasy, najwygodniejszą i najbardziej luksusową przestrzeń mieszkalną, dopasowaną do jego potrzeb i wymagań. Te wszystkie zabiegi i ulepszenia, prowadzone były aż do jego śmierci w 1802 roku, a potem jego domem opiekowała się jego rodzina.

Ocalone eksponaty

Pozostająca przez długie lata w rękach jednej rodziny, kamienica Uphagena była dobrze zadbana i zachowała się w świetnym stanie do roku 1911, kiedy to postanowiono przekształcić ją w muzeum. Muzeum Uphagena działało w pierwszej połowie XX wieku, aż do momentu, kiedy w czasie II wojny światowej musiało zostać ewakuowane. Rzeczy z wnętrz zostały zabrane i przez to ocalały, niestety kamienica została zrujnowana doszczętnie. Dopiero w latach 90. powrócono do idei tego muzeum i odtworzono je, by kolejne pokolenia mogły na własne oczy przekonać się o możliwościach XVIII wiecznych rzemieślników i przepychu, w jakim przyszło mieszać wybrańcom wśród mieszczan.

Światowe trendy w domu mieszczan

Zwiedzając Muzeum Wnętrz Mieszczańskich, możemy zdziwić się, jak światowe trendy były popularne wśród gdańszczan oraz w jakim stopniu już w tamtym czasie postępowała globalizacja. Spotkamy się tu ze sztuką, ornamentyką i wzorami nawiązującymi do dalekich Chin, czy krain antycznych. Motywy mitologiczne mieszają się z eleganckimi gadżetami z Anglii. Prestiż i bogactwo tej kamienicy widać po doborze drogich i wyjątkowych materiałów jak na przykład adamaszkowa tkanina. Przeróżne zdobienia i misterne dodatki w postaci przedstawień ptaków, owadów czy kwiatów wprowadzają w zachwyt swoimi kolorami i szczegółowością. To miejsce jest wręcz bajkowe, a zobaczenie go powinno być jednym z głównych punktów wycieczki po Gdańsku.

Wnętrza Muzeum Uphagena

Zwiedzając Muzeum Uphagena, będziemy mogli zobaczyć pomieszczenia, które obecnie raczej nie funkcjonują w naszych domach. Tego typu wyjątkowe i wręcz ekskluzywne pokoje to na przykład saloniki, czy pokój muzyczny. Jednak każdy dom musi być w pierwszej kolejności funkcjonalny, dlatego w tej kamienicy spotkamy też bardzo prozaiczne i niektóre po prostu przestarzałe wnętrza, jak sień, kuchnia, spiżarnia, czy kantor kupiecki. Te pomieszczenia nie są może tak wystawne, jak salony, ale mają w sobie dużo oryginalności, i po trzystu latach od dni swojej przydatności, stały się niezwykle ciekawym i unikalnym zabytkiem. Dla fanów starodawnych wnętrz z klasą interesujące okażą się również jadalnia i sypialnie.

Wydarzenia kulturalne w Muzeum Wnętrz Mieszczańskich

Obecnie w Kamienicy Uphagena działa muzeum, które zachęca nie tylko ciekawym wnętrzem do zwiedzania, ale też interesującymi wydarzeniami i wystawami czasowymi. Żeby być na bieżąco z aktualnymi wydarzeniami, warto śledzić stronę muzeum i sprawdzać co nowego dzieje się w starodawnych mieszczańskich murach. Mogą zaciekawić Cię, między innymi wykłady otwarte organizowane już od wielu lat przez Towarzystwo Domu Uphagena, gdzie można posłuchać i dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o historii Gdańska i całego Pomorza od uznanych badaczy i naukowców z kraju i zza granicy. Jeśli masz wolny czwartek, to możesz spędzić bardzo miło wieczór na oprowadzeniu kuratorskim, promocjach książek, wykładach i debatach poświęconych miastu Gdańsk i całemu regionowi. Śledząc wydarzenia w muzeum, znajdziesz coś interesującego dla siebie i ciekawe zajęcie na wolny wieczór.

Jak żyli dawni gdańszczanie

Samo zwiedzanie muzeum jest niedrogie i trwa około 30 minut, choć dla bardziej wnikliwych będzie trwało trochę dłużej. Świetną opcją jest skorzystanie z usług przewodnika, który oprowadzi po muzeum i opowie o jego zbiorach, takie zwiedzanie będzie bardzo wartościowe i interesujące, szczególnie jeśli jesteśmy w Muzeum Uphagena pierwszy raz. Dowiemy się w ten sposób więcej zadziwiających faktów z życia mieszczan końca XVIII wieku oraz o samym Uphagenie, który w dużej mierze stworzył to miejsce. Wybierając się do muzeum, warto zwrócić uwagę na dni z darmowym wejściem oraz na te, kiedy muzeum nie pracuje.

Miejsce na sesję ślubną i relaks na dziedzińcu

Wyjście do takiego miejsca jak kamienica Uphagena to wartościowa wycieczka dla całej rodziny, studentów, seniorów, czy miłośników historii. Piękne otoczenie, interesujące fakty z życia gdańszczan sprzed trzystu lat i ciekawe wydarzenia kulturalne zachęcają do odwiedzenia tego miejsca. Co więcej, może być to okazja do miłego wypoczynku, jeśli wybierzemy się tam w okresie od wiosny do jesieni – będziemy mogli przysiąść na dziedzińcu na specjalnie do tego ustawionych ławeczkach. Dla nowożeńców szukających nietuzinkowego otoczenia do ślubnej sesji również muzeum otwiera swoje podwoje – za opłatą możemy przeprowadzić sesję w jego wnętrzach.

Muzeum Wnętrz Mieszczańskich to niesamowite wnętrza z oryginalnym wyposażeniem sprzed wieków. Niepowtarzalność i unikatowość miejsca stwarza niezwykłą okazję do cofnięcia się w czasie i przekonania się, jak naprawdę żyli mieszczanie w dawnym Gdańsku.

Goldwasser Logo