Gdańsk przyciąga turystów dziesiątkami atrakcji. Jak przystało na miasto z tak długą historią, można w nim znaleźć mnóstwo zabytków – zarówno świeckich, jak i sakralnych. Prócz tego ma wiele pięknych parków oraz innych terenów rekreacyjnych, w których lubią przebywać mieszkańcy oraz przyjezdni. To jeden z najważniejszych ośrodków kraju, więc urlopowicze przyjeżdżają do niego o każdej porze roku. Nie ulega jednak wątpliwości, że najwięcej ludzi pojawia się w Gdańsku latem. Wybrzeże kusi urodą oraz licznymi plażami. Gdzie warto się wybrać podczas wakacji w tej części Trójmiasta? Jakie plaże cieszą się największą popularnością wczasowiczów?
Plaża w Jelitkowie – perła regionu
Gdyby zapytać plażowiczów, które miejsce podoba im się najbardziej, znaczny procent na podium umieściłby plażę w Jelitkowie, na granicy Gdańska oraz Sopotu. Kąpielisko łatwo wyszukać na mapie, a jeszcze łatwiej do niego dotrzeć z dowolnego punktu miasta. W pobliżu ulokowano przystanki autobusowe, jest tam również pętla tramwajowa. Osoby, które nie dysponują własnym samochodem, nie mają najmniejszych problemów z dojazdem do plaży.
To ulubione miejsce rzeszy gdańszczan. W sezonie wakacyjnym wielu z nich regularnie wypoczywa na promenadzie ciągnącej się przy głównym wejściu na plaże. Sama plaża w Jelitkowie przyciąga jak magnes rodziny z dziećmi oraz wszystkich, którzy kochają relaks nad wodą. Najmłodsi mogą szaleć na zjeżdżalniach wodnych czy w mini basenach, natomiast starsi mają do dyspozycji sprzęt sportowy oraz plażowych (na miejscu są wypożyczalnie). Nie zabrakło też siłowni na świeżym powietrzu.
Jeśli ktoś poczuje chęć ochłody albo głód, w bliskim sąsiedztwie rozciąga się Park Jelitkowski. W pobliżu prosperuje szereg lokali gastronomicznych oraz restauracja.
Urokliwa plaża na Stogach
Kolejna propozycja dla turystów to plaża Stogi. Podobnie jak Jelitkowo, ma prosty dojazd, a przewagę nad konkurencją zapewnia jej bardzo nowoczesna infrastruktura. To obiekt chroniony całodobowym monitoringiem, zabezpieczony również przez ochronę. Plażowicze mają dostęp do pryszniców oraz toalet (dobrze wyposażonych oraz wyremontowanych), a także do darmowej sieci Wi-Fi. Nic dziwnego, że poza rodzinami z dziećmi czy seniorami tak tłumnie odwiedza ją młodzież.
Na Stogach można nie tylko odpocząć na ręczniku czy leżaku. Znajduje się tu boisko do gry w siatkówkę oraz piłkę nożną, a maluchy mają dla siebie plac zabaw. Oczywiście, w niewielkiej odległości na klientów czekają punkty z jedzeniem oraz napojami, więc można zamówić np. smażoną rybę czy sok. Zadbano też o automaty z wodą pitną – rozlokowano je na terenie kąpieliska.
Plaża znajduje się na południowy wschód od starej części Gdańska. Można dojechać na nią tramwajem.
Malownicza plaża Brzeźno
Następne miejsce godne uwagi plażowiczów to kąpielisko Brzeźno. Cieszy się olbrzymim, o ile nie największym powodzeniem ze wszystkich gdańskich plaż. Za tak dużą popularnością stoi szereg czynników, z których najbardziej istotny to molo. Ma długość ok. 140 metrów, więc daleko wchodzi w zatokę. Co w pełni zrozumiałe, tuż obok tak ważnej atrakcji turystycznej mieszczą się liczne lokale gastronomiczne oraz budki. Ponadto w pobliżu znajdują się toalety, przebieralnie oraz punkt medyczny.
Podobnie jak pozostałe obszary, plaża Brzeźno ma strefy do gier oraz zabaw. Można zagrać na niej w siatkówkę oraz piłkę ręczną. Dla dzieci przygotowano place zabaw, czekają też na nie zjeżdżalnie wodne. Dotarcie do plaży nie sprawia nikomu żadnych trudności – na miejsce dociera m.in. linia tramwajowa.
Plaża Sobieszewo dla amatorów relaksu
Następny punkt na liście popularnych plaż mieści się w Sobieszewie. To piękny zakątek wybrzeża, lubiany przez wszystkich, ze szczególnym uwzględnieniem wielbicieli natury. Ci, którzy nie wyobrażają sobie pobytu nad morzem bez hałasujących atrakcji (np. skuterów wodnych), powinni wziąć pod uwagę inne miejsce. Plaża Sobieszewo to wymarzony punkt dla zwolenników spokoju oraz ciszy. Oczywiście, powodzenie, którym cieszy się wśród turystów, zapełnia ją ludźmi, ale z pewnością nie panuje na niej zgiełk spotykany na innych popularnych plażach.
Amatorzy aktywności mogą wyżyć się na boisku do gry, a fani błogiego odprężania się nad wodą – wypożyczyć sprzęt plażowy. Znalazło się też miejsce na plac zabaw dla dzieci.
Warto podkreślić, że Sobieszewo polecają sobie m.in. miłośnicy ornitologii. Rozciąga się tutaj rezerwat przyrody Ptasi Raj, w którym bytuje ponad dwieście gatunków ptactwa. Prócz tego wzdłuż plaży, pomiędzy sosnami, przebiega oznakowany szlak turystyczny.
Plaża Orle – ulubienica fanów caravaningu
Ostatnie miejsce to plaża Orle. Podobnie jak poprzedniczka znajduje się na Wyspie Sobieszewskiej. Nikt jej nie przegapi ani nie będzie mieć problemów z odszukaniem, gdyż ma znak rozpoznawczy. Na ciągnących się przy niej wydmach stoi wysoka wieża. Sama plaża należy do stosunkowo kameralnych zakątków, przez co lubią ją ci, którzy unikają zatłoczonych, komercyjnych punktów. Co więcej, przyciąga amatorów caravaningu, czyli wypoczynku na łonie natury. Fani kempingów lub snu pod namiotem uwielbiają tu przyjeżdżać. W okolicy działa wiele pól kempingowych.
Mimo iż spokojna, plaża oferuje turystom wszystko, co potrzebne przy dłuższym (kilkugodzinnym) relaksie nad wodą. Posiada sanitariaty, działa tu też punkt gastronomiczny. Chętni mogą zagrać na boisku do siatkówki. Z kolei ludzie preferujący długie spacery mogą przechadzać się przy brzegu albo udać się wycieczkę do rezerwatu Mewia Łacha czy Świbna. Wystarczy skierować się w stronę ujścia Wisły, a nogi same zaprowadzą w odpowiednie miejsce. Wspomniany rezerwat to dom żyjących na wolności fok, które można obserwować – z bezpiecznej dla obu stron odległości.
Jak widać, gdańskie plaże mają czym przyciągać wczasowiczów. To piękne, dobrze przygotowane pod potrzeby turystów obszary. Można je odwiedzać nie tylko latem, choć w wakacje spędza na nich czas najwięcej osób. Warto je poznać podczas pobytu w Gdańsku, czy to na dłuższym rodzinnym urlopie, czy krótkim, np. weekendowym wyjeździe ze znajomymi.