GoldWasser House
Porady Jaki alkohol na prezent na dzień taty?

Jaki alkohol na prezent na dzień taty?

Obchody dnia ojca mają w naszym kraju ponad pięćdziesięcioletnią tradycję. 23 czerwca to dzień, o którym powinni pamiętać nie tylko najmłodsi. Niezależnie od tego, że jest się już dorosłym, warto pokazać swojemu tacie, że się o nim pamięta i okazać wdzięczność za lata opieki oraz wsparcia w trudnych chwilach. Najważniejsze w ten dzień będzie oczywiście samo spotkanie, być może po dłuższej przerwie, spowodowanej codziennymi obowiązkami. Miłym gestem okaże się jednak podarowanie choćby drobnego upominku. Czy alkohol na dzień ojca to dobry pomysł? Tego typu prezenty również mają długą tradycję, jednak na tak ważną okazję warto wybrać coś wyjątkowego.

Jaki alkohol na dzień taty?

To pytanie, na które trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi. W tym przypadku po prostu jej nie ma. Każdy człowiek, a więc każdy ojciec, posiada własny gust i preferuje różne trunki. Wybór ułatwia oczywiście to, że najpewniej jesteśmy świadomi upodobań własnego taty. Wiemy, co najbardziej go ucieszy, może nawet już kiedyś sprawiliśmy mu taki prezent. Wódka na dzień ojca to prawdopodobnie najczęstszy wybór. To chyba najbardziej uniwersalny alkohol, sprawdzający się przy różnych okazjach, także jako upominek dla osób, które nie są smakoszami konkretnego trunku. Tata może być jednak koneserem whisky, wina lub likierów. Takie prezenty postrzega się jako bardzo eleganckie. Znakomicie prezentują się w barku, z którego zostaną wyciągnięte dopiero przy specjalnej okazji. Alkoholowy prezent dla taty może być okazją, aby skosztował czegoś nowego. Na przykład niebanalnego trunku o długiej historii.

Goldwasser – alkohol na prezent dla mężczyzny

Nazwę Goldwasser można dosłownie przetłumaczyć jako „złota woda”, co odnosi się do pływających w tym trunku drobnych płatków 23-karatowego złota. Przyjęło się nazywać go także „gdańską wódką”, choć w rzeczywistości jest ziołowo-korzennym likierem. Zgadza się natomiast przymiotnik odnoszący się do Gdańska, gdyż to właśnie w tym mieście powstała jego receptura i tutaj, do czasu II wojny światowej, był produkowany. Obecnie wytwarza się go wyłącznie w Niemczech. Historia Goldwasser sięga XVI wieku, a za jego twórcę uważany jest Ambroży Vermöllen, uchodźca religijny z belgijskiego miasta Lier. Wkrótce po przybyciu do Gdańska opracował unikatową kompozycję przypraw i ziół, wśród których można wyczuć między innymi nuty lawendy, cynamonu, goździków, rozmarynu, macierzanki oraz anyżu. Do wielbicieli trunku należeli caryca Katarzyna Wielka, car Piotr I, król Francji Ludwik XIV, a Adam Mickiewicz wspomniał o nim na kartach „Pana Tadeusza”. Jeśli zastanawiasz się, jaki alkohol na dzień taty kupić, Goldwasser to bardzo ciekawa propozycja.

Kurfursten – wyjątkowy alkohol na dzień ojca

Wspomniany Ambroży Vermöllen, mennonita z Lier, nie poprzestał na udoskonaleniu jednej receptury. Po osiedleniu na terenie Gdańska rozpoczął produkcję różnych alkoholi, z których z nie tylko Goldwasser zyskał powszechne uznanie. Innym, wytwarzanym do dziś trunkiem jest Kurfursten, nazywany też Starogardzkim Likierem Elektorskim, ponieważ został stworzony specjalnie dla Elektora gdańskiego. Po ponad czterystu latach wciąż opiera się na swojej pierwotnej recepturze, w której znajdziemy m.in. cukier, karmel oraz skórki gorzkich i słodkich pomarańczy, które w połączeniu ze spirytusem ratyfikowanym dają alkohol o niezwykłym aromacie. Będzie to wymarzony alkoholowy prezent dla taty, który preferuje trunki o słodkim smaku, aczkolwiek z wyczuwalną, przyjemną goryczką.

Machandel – jałowcowa wódka na dzień ojca

Nie tylko Ambroży Vermöllen zasłużył się w świecie gdańskich alkoholi. Innym wartym przypomnienia nazwiskiem jest Piotr Stobbe, właściciel marki odpowiadającej za gdańską jałowcówkę Stobbes Machandel, której początki sięgają XVIII wieku. Charakterystyczna butelka w kształcie baryłki, etykieta w postaci równoramiennego krzyża oraz intrygujący posmak jagód jałowca uczyniły z tego trunku lokalny specjał, po który chętnie sięgali przedstawiciele wszystkich zawodów i różnych warstw społecznych. Niestety, także w tym przypadku produkcja przeniosła się po wojnie do Niemiec, przez co gdańska jałowcówka stała się trudniej dostępna. Tak ekskluzywny wyrób to doskonały alkohol na prezent dla mężczyzny. Podczas nalewania go do kieliszków, warto pamiętać o dodaniu suszonej śliwki, zgodnie ze starą tradycją.

Mini alkohole na prezent dla taty

Wszystkie polecane przez nas alkohole – Goldwasser, Kurfursten i Machandel – charakteryzują się nie tylko ciekawym, unikatowym aromatem, ale też eleganckim opakowaniem, w postaci luksusowo wyglądających butelek. Jeśli pozwala na to budżet, warto wybrać alkohol na dzień ojca w specjalnej edycji. W przypadku Goldwassera i Kurfurstena są to butelki pakowane w eleganckie sakiewki z pozłacanym logo marki, natomiast Machandel jest dostępny w butelce o niepowtarzalnym kształcie baryłki. Jeśli natomiast planujesz drobniejszy upominek, polecamy mini alkohole na prezent dla taty o pojemności 40 ml. Dobrym pomysłem może być także zakup różnych trunków w mini buteleczkach, aby przekonać się, który smak najbardziej odpowiada obdarowanemu i wykorzystać tę wiedzę w następnym roku.

Goldwasser Logo