GoldWasser House
Aktualności Jak poruszać się po Gdańsku – jakie środki komunikacji wybrać?

Jak poruszać się po Gdańsku – jakie środki komunikacji wybrać?

Tramwaj, autobus, kolej, a może prom? Gdańsk to jedno z niewielu miast, które oferują tak dużo różnych środków transportu. Zobacz, jakie środki komunikacji w Gdańsku wybrać, aby szybko i wygodnie dotrzeć do celu.

Szybka Kolej Miejska SKM – najszybsza podróż przez całe miasto

Szybka Kolej Miejska to prawdopodobnie najszybsza metoda przemierzenia całego Gdańska wzdłuż, a dzięki przesiadce do Pomorskiej Kolei Metropolitalnej (PKM) – także wszerz. SKM to bardzo wygodny i niedrogi sposób przemieszczania się po mieście. Pozwala na skuteczne ominięcie zakorkowanych ulic Gdańska, co jest szczególnie istotne w lecie, gdy do miasta przybywają tłumy zmotoryzowanych turystów. Czas podróży koleją między Gdańskiem a Gdynią wynosi zaledwie pół godziny, a dojazd z lotniska do centrum Gdańska zajmuje około 40 minut. SKM to zdecydowanie najszybszy sposób, gdy chcesz dojechać z jednego końca miasta na drugi albo przedostać się z dzielnic peryferyjnych do centrum.

Wybierając SKM, pamiętaj, aby skasować bilet przed wejściem na peron, ponieważ w pociągach nie ma kasowników. Jeden bilet zakupiony w kasie umożliwia korzystanie zarówno z SKM, jak i PKM. Bilety możesz kupić w specjalnych punktach sprzedaży (np. w kasach na przystankach i na Dworcu Głównym), a także online.

Komunikacja miejska Gdańsk – Trójmiasto w zasięgu ręki

Komfortowym i szybkim sposobem na poruszanie się nie tylko po Gdańsku, ale i Trójmieście jest komunikacja miejska. Gdański Zarząd Transportu Miejskiego zapewnia 12 linii tramwajowych i 70 autobusowych (w tym kilkanaście linii nocnych), które pozwolą Ci na wygodny dojazd w niemal każde miejsce w obrębie miasta, a także do Sopotu. Pojazdy kursują często i przez całą dobę, co pozwoli Ci na poruszanie się po mieście o każdej porze.

Jednorazowe bilety kupisz w automatach znajdujących się na przystankach, a także w kioskach lub u motorniczych w tramwaju (tylko bilety jednogodzinne). Automaty biletowe są dostępne przez całą dobę, można w nich płacić kartą (również zbliżeniowo) albo gotówką. Gdy zdecydujesz się na drugi sposób, automat wyda resztę. Bilety kasujesz we wnętrzu pojazdu.

Hulajnoga Gdańsk – dojedziesz, gdzie chcesz

Hulajnogi na stałe zagościły na gdańskich ulicach. Stały się codziennym elementem krajobrazu każdej z dzielnic miasta. Ułatwiają dojazdy do pracy czy na spotkanie ze znajomymi. Są wygodnym sposobem podróży na krótkie dystanse. Aktualnie w Trójmieście działa kilka firm obsługujących ten środek transportu. To sprawia, że hulajnogi elektryczne w Gdańsku są niemal wszędzie, co pozwala na sprawne poruszanie się niemal po całym mieście. Z hulajnóg korzystają mieszkańcy, ale i turyści przybywający do Trójmiasta.

Hulajnogi w Gdańsku są atrakcyjną cenowo alternatywą dla innych środków transportu. Decydując się na hulajnogę, płacisz za czas przejazdu (kilkadziesiąt groszy za minutę), co sprawia, że to szczególnie polecane rozwiązanie na krótkich dystansach. Korzystanie z hulajnóg pozwala też odciążyć drogi oraz wpływa na mniejszy tłok w pociągach, tramwajach i autobusach.

Tramwaj wodny – atrakcyjna i szybka podróż

Szybkim, a jednocześnie atrakcyjnym środkiem transportu jest tramwaj wodny. Gdańsk-Westerplatte i Gdańsk-Sopot to tylko część tras, które możesz przemierzyć za pomocą tego niezwykłego środka transportu. Linie wodne łączą ze sobą nie tylko Gdańsk i Sopot, ale też Gdynię, Sobieszewo, a nawet Hel. Podróż wodna to nie tylko sposób na szybkie dotarcie na miejsce, ale przede wszystkim niezwykła podróż. Widok miasta z tej niecodziennej perspektywy to wyjątkowe przeżycie pozwalające na podziwianie otoczenia oraz zrobienie wielu malowniczych fotografii.

Prom Westerplatte, czyli morska podróż statkiem

Alternatywą dla podróżowania tramwajem wodnym jest wyprawa statkiem, np. gdy zechcesz wybrać się w rejs na Westerplatte. „Galeon Lew” to statek, który zabierze Cię do tego historycznego, ważnego z perspektywy polskich dziejów miejsca. Okręt cumuje w Gdańsku przy ulicy Długie Pobrzeże przy Zielonym Moście na Motławie w pobliżu Starówki. Trasa prowadzi przez Stocznię Gdańską, Stocznię Remontową, doki, port i Twierdzę Wisłoujście, aż na Westerplatte. Przewozy odbywają się od kwietnia do października.

Okręt jest stylizowany na XVII-wieczny galeon pływający pod polską banderą, dzięki czemu podróż statkiem jest nie tylko kolejnym sposobem na przedostanie się do miejsca docelowego, ale też ciekawą atrakcją. Na pokładzie czeka na Ciebie wiele niespodzianek, takich jak muzyka szantowa, obficie zaopatrzony bar oraz inne, wedle życzenia. Podczas rejsu zrobisz zdjęcia lub nagrasz film, który na pewno będzie wspaniałą pamiątką.

Podróżowanie samochodem po Gdańsku

Podróżowanie autem po nadmorskiej metropolii nie należy do najłatwiejszych zadań. Jak każde duże miasto również Gdańsk walczy z zakorkowanymi ulicami. Poruszanie się samochodem w okolicach centrum albo przejazd najbardziej ruchliwymi ulicami zajmuje dużo czasu i bywa bardzo męczące. Zwłaszcza w okresie letnim albo godzinach szczytu droga ekspresowa S7, prowadząca od południa autostrada A1, a także główne arterie miasta pękają w szwach.

Zakorkowane ulice to niejedyny kłopot, jaki czeka Cię, gdy zdecydujesz się na podróżowanie samochodem. Niekiedy prawdziwym wyzwaniem jest zaparkowanie auta. Pamiętaj, że okresowo duże fragmenty miast są wyłączone z ruchu kołowego (np. w czasie Jarmarku Dominikańskiego), co powoduje znaczne ograniczenie miejsc parkingowych.

Jazda taksówką lub Uberem

Jeśli nie dysponujesz własnym środkiem transportu, możesz skorzystać z oferty płatnych przewoźników. Na terenie Gdańska funkcjonuje wiele korporacji taksówkarskich. Masz do wyboru sieci międzynarodowe lub lokalnych przewoźników, którzy są zwykle nieco tańsi. Na terenie Trójmiasta prężnie działa także transport Uberem. Możesz korzystać z tej najpopularniejszej aplikacji, ale również kilku innych, podobnych jej marek.

Wypożyczenie samochodu

Alternatywą dla korzystania z płatnych przewoźników jest wypożyczenie auta. To dobre rozwiązanie, gdy chcesz być w pełni mobilny przez cały dzień lub dłuższy czas. Wynajęty samochód pozwoli Ci na wygodne poruszanie się w obrębie aglomeracji trójmiejskiej, a nawet dalej. W Gdańsku skorzystasz zarówno z oferty wypożyczalni pojazdów, jak i popularnego wynajęcia aut „na minuty” albo na doby.

Goldwasser Logo