W kwestii takiej jak zwiedzanie Gdańska zima może stanowić idealną porę na wycieczkę. W przeciwieństwie do wiosny, lata, a także jesieni w sezonie zimowym Gdańsk oferuje wyraźnie niższe ceny i znajduje się w nim mniej turystów. Można zatem zaplanować bardziej budżetowy wyjazd, podczas którego możliwe jest zaznanie komfortowego spokoju nadmorskiego kurortu. Wbrew pozorom atrakcje w Gdańsku zimą są naprawdę różnorodne. Turystów kusić powinien nie tylko bezpośredni dostęp do Morza Bałtyckiego. Warto zwiedzić także chociaż jeden z kilkunastu gdańskich parków, liczne zabytkowe budynki, muzea i inne atrakcje turystyczne. Co dokładnie można robić w Gdańsku zimą? Poniżej przedstawiamy najciekawsze pomysły na weekend w Gdańsku na zimę.
Gdzie na spacer w Gdańsku zimą?
Co robić w Gdańsku zimą? Przede wszystkim pójść na spacer. Atrakcyjne trasy spacerowe to specjalność Gdańska. Do pieszej wędrówki w zimowej aurze zachęcają zarówno centrum, jak i obrzeża miasta. Obowiązkowy spacer dla wszystkich turystów odwiedzających Gdańsk to oczywiście reprezentacyjna ulica Długa. Przebiega ona przez Główne Miasto i podziwiać można z niej zabytkowe kamieniczki, takie jak Dom Schumannów czy Lwi Zamek. Po drodze warto zwiedzić liczne kramy z pamiątkami turystycznymi lub udać się na smaczny posiłek do jednej z wielu restauracji. Ulica prowadzi także obok Ratusza Głównego Miasta – słynnej, gotycko-renesansowej budowli, która stanowi oddział Muzeum Gdańska.
Gdy nasycimy się już ścisłym centrum miasta, miłą odmianę spacerową stanowić może Park Oliwski im. Adama Mickiewicza. Oprócz malowniczej zieleni, w tym wysokich żywopłotów, mieści on XV-wieczny Pałac Opatów wybudowany w architektonicznym stylu gotyckim. Zimą Park Oliwski jest bardzo atrakcyjny wizualnie, ponieważ tradycyjnie dekoruje się go iluminacjami świetlnymi. Czymże byłby jednak spacer w Gdańsku bez malowniczego Morza Bałtyckiego? Gdzie na spacer w Gdańsku zimą należy się wybrać, aby podziwiać tego typu widoki? Dla spragnionych morza zimą obowiązkowy punkt spacerowy stanowi zatem Park Jelitkowski znajdujący się nad Zatoką Gdańską. W przerwie od przechadzania się można przycupnąć na jednej z ławeczek i wdychać morską, orzeźwiającą bryzę. Wśród gdańskich parków wartych uwagi wspomnieć należy także Trójmiejski Park Krajobrazowy i Park Prezydenta R. Reagana. Pierwszy to nietuzinkowa atrakcja przyrodnicza ze względu na polodowcowy las, natomiast drugi jest największym parkiem w Gdańsku i podziwiać można w nim galerię rzeźb Wielkich Gdańszczan z granitu kaszubskiego.
Ciekawe pomysły na weekend w Gdańsku na zimę
Osobom planującym zwiedzanie Gdańska zima wcale nie musi pokrzyżować planów. Zimowy wypad do Gdańska na weekend najlepiej urozmaicić różnorodnymi atrakcjami. Jedną z nich może być wejście na Górę Gradową o wysokości 46 m n.p.m. Stanowi ona najlepszy punkt widokowy na gdańskie Śródmieście, a także mieści Centrum Nauki Hevelianum, które stworzono na terenie dawnego fortu. W odrestaurowanych obiektach można zwiedzać interesujące wystawy interaktywne dotyczące edukacji, historii, kultury i rekreacji. Każdy budynek zajmuje się inną dziedziną nauki. W ścisłym centrum koniecznie warto zwiedzić Muzeum Bursztynu. Zawiera liczne bursztynowe eksponaty, wśród których znajdują się wyjątkowe, ogromne okazy, surowe bursztyny z zatopionymi roślinami i zwierzętami, a także liczne wyroby starożytne i nowoczesne. Obowiązkowy punkt turystyczny to także Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku opowiadające historię morskiego dziedzictwa kulturowego.
Idealnym zwieńczeniem dnia pełnego zwiedzania może być posiłek w pobliskiej restauracji Goldwasser. Zabytkowa kamienica nad brzegiem Motławy znajduje się w pobliżu słynnego gdańskiego Żurawia. Każdego urzeka jej niepowtarzalny wystrój wnętrz zaaranżowanych w dawnych gdańskich sieniach. Oprócz przemiłej atmosfery i wyśmienitej kuchni znakiem rozpoznawczym restauracji są serwowane w niej wykwintne trunki. Szczególną popularnością cieszy się właśnie likier Goldwasser, na którego cześć nazwano samą restaurację. Jego ziołowo-korzenna receptura sięga XVI wieku i stała się znakiem rozpoznawczym Gdańska wśród znanych osobistości z całego świata. Bogata kompozycja alkoholu uwzględnia mieszankę dwudziestu aromatycznych przypraw oraz płatki prawdziwego złota. Goldwasser można wypić na przeszklonym tarasie, podziwiając panoramę zimowego Gdańska, a także kupić likier na pamiątkę z wyjazdu. Do wyboru pozostają eleganckie flakony o objętości od 40 ml do 0,5 l. Atrakcyjne zestawy upominkowe zawierają wiązane sakiewki z haftowanymi herbami oraz ozdobne kieliszki.