Gdańsk to jedno z najbardziej interesujących pod względem turystycznym miast w Polsce. Jeśli planujesz wyjazd do Trójmiasta i zastanawiasz się, jakie zabytki i atrakcje w Gdańsku obejrzeć, przeczytaj poniższy artykuł. Jak zwiedzić Gdańsk w weekend? Co zobaczyć w Gdańsku? Nasz przewodnik pomoże Ci trafić do najciekawszych miejsc w stolicy województwa pomorskiego.
Co warto obejrzeć w Gdańsku? Zobacz Ratusz Miejski
Zwiedzanie Gdańska rozpocznij od samego centrum, czyli Ratusza zlokalizowanego przy Długim Targu. To najcenniejsza i najokazalsza budowla w mieście oraz siedziba władz miejskich. Budowę rozpoczęto w XIV wieku, ale w 1945 roku obiekt został doszczętnie wypalony, a następnie odbudowany w latach sześćdziesiątych. Wnętrza budowli są utrzymane w stylu manieryzmu niderlandzkiego. Najbardziej okazałe pomieszczenie – Wielka Sala Rady, zwana też Salą Czerwoną, jest uznawana za jedno z najbogatszych i najatrakcyjniejszych wizualnie wnętrz nowożytnych ratuszowych. Wystrój pomieszczenia to dzieło takich mistrzów sztuki jak Simon Herle czy Hans Vredeman. Strop sali zdobi 25 obrazów Izaaka van den Blocke o symbolicznej wymowie. Obecnie w obiekcie swą siedzibę ma Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.
Gdańsk atrakcje – Długi Targ i Ulica Długa
Jeśli zastanawiasz się, jak zwiedzić Gdańsk w weekend i obejrzeć jego najważniejsze atrakcje, koniecznie zobacz ulicę Długą wraz z Długim Targiem. Razem tworzą one Trakt Królewski – jedną z najładniejszych ulic w mieście, biegnącą od Złotej do Zielonej Bramy. W XVI i XVII wieku Długi Targ pełnił rolę giełdy. Był też miejscem zamieszkania znamienitych osobistości, takich jak burmistrzowie, zamożni patrycjusze czy bogaci kupcy. Najstarsze kamienice mieszczące się przy tej ulicy powstały w średniowieczu. Cechują się wąskimi fasadami zakończonymi attykami bądź szczytami, które są bogato zdobione postaciami antycznych bohaterów, figurami alegorycznymi oraz herbami.
Dwór Artusa, czyli co zobaczyć w Gdańsku
Jeśli chodzi o atrakcje w Gdańsku, to wiele zabytków zobaczysz w samym centrum. Przy Długim Targu mieści się kolejny wart zobaczenia obiekt. Dwór Artusa, bo o nim mowa, był niegdyś miejscem spotkań zamożnych rzemieślników, kupców i patrycjatu. Budynek stanowił też ważny ośrodek życia handlowego i towarzyskiego w mieście przez kilka wieków. Dwór Artusa wzniesiono w XIV wieku, ale niedługo potem strawił go pożar. Swój obecny kształt obiekt zyskał w 1477 roku. Portal w stylu manierystycznym zdobią medaliony z portretami królów. W środku mieści się ogromny, wysoki na 12 metrów piec kaflowy z połowy XVI wieku, udekorowany ręcznie malowanymi kaflami, na których przedstawiono portrety ówczesnych władców europejskich, personifikacje planet i cnót oraz herby.
Gdańsk atrakcje – Żuraw
Słynny Żuraw – jeden z symboli Gdańska, to największy portowy dźwig średniowiecznej Europy. Jest zlokalizowany nad Motławą. Niegdyś służył do stawiania masztów na statkach, przeładunku towarów, a także pełnił funkcję bramy miejskiej. Swój obecny kształt uzyskał w latach czterdziestych XV wieku. W środku obiektu znajduje się czynny, zrekonstruowany mechanizm napędowy z ogromnym kołem drewnianym, kiedyś poruszany siłą ludzkich nóg.
Kamienica i restauracja Goldwasser
W pobliżu Żurawia, nad brzegiem Motławy, mieści się kamienica Goldwasser, z której roztacza się piękny widok na rzekę i Stare Miasto. W eleganckiej kamienicy znajdują się stylowe apartamenty do wynajęcia, urządzone w stylu klasycznym. Na parterze mieści się restauracja Goldwasser, urzekająca miłą atmosferą oraz wyśmienitą kuchnią, w tym niepowtarzalnymi, opracowywanymi według tradycyjnych receptur alkoholami. W lokalu możesz spróbować unikalnego na skalę światową likieru z płatkami 23-karatowego złota. Jeśli więc poszukujesz nowych smaków i aromatów, to restauracja Goldwasser jest z pewnością czymś, co warto obejrzeć w Gdańsku.
Najważniejsze atrakcje w Gdańsku – Bazylika Mariacka
Jak zwiedzić Gdańsk w weekend, skoro miasto oferuje tak wiele atrakcji? W takim przypadku musisz zdecydować się najważniejsze zabytki. Jednym z nich jest Bazylika Mariacka, zwana „koroną Gdańska”. To największa gotycka, wykonana z cegły świątynia w Europie. Kościół powstawał przez 159 lat w kilku etapach, począwszy od pierwszej połowy XIV wieku. W środku zobaczysz wiele dzieł sztuki średniowiecznej i barokowej, np. kopię obrazu Sąd Ostateczny Hansa Memlinga z XV wieku, kamienną Pietę z ok. 1410 roku, zegar astronomiczny powstały w latach 1464-1470 czy też główny ołtarz z początku XVI wieku. Sklepienie w bazylice sięga aż 30 metrów. Masywną, wysoką na 77,6 m wieżę wieńczy galeryjka widokowa, skąd rozpościera się piękny widok na miasto.
Gdańsk atrakcje – Park Oliwski
Jeśli zastanawiasz się, co zobaczyć w Gdańsku, a równocześnie odpocząć po trudach zwiedzania, wybierz się do Parku Oliwskiego. Powstały w XVIII wieku na terenie dawnych ogrodów klasztornych park obfituje w niezwykłe okazy roślin z niemal całego świata. Zobaczysz tu również alpinarium (ogród skalny), groty szeptów, oranżerię, kaskadę Potoku Oliwskiego oraz inne atrakcje w Gdańsku. Czeka też na Ciebie „Droga do wieczności”, czyli licząca 112 metrów aleja strzyżonych lip. Na uwagę zasługuje też aleja grabowa, posadzona jeszcze w XVII wieku. W lecie w altance parkowej i na tarasie pobliskiego Pałacu Opatów odbywają się koncerty plenerowe.
Jak zwiedzić Gdańsk w weekend? Zobacz latarnię morską w Nowym Porcie
To niejedyne atrakcje w Gdańsku, które warto zobaczyć. Wybierz się do latarni morskiej w Nowym Porcie, będącej jedną z najpiękniejszych latarń Bałtyku. Oddana do użytku w 1894 roku i mierząca 27 metrów latarnia to coś, co warto obejrzeć w Gdańsku. Jeszcze do 1984 roku obiekt wskazywał statkom wejście do portu. Niegdyś służył też jako baza kuli czasu. Jej podniesienie i spadek w każde południe pozwalał kapitanom statków precyzyjnie nastawić chronometry okrętowe, dzięki którym mogli oni prawidłowo nawigować na morzu.
W środku zobaczysz dobrze zachowane historyczne urządzenia optyczne. Dla zwiedzających przygotowano również wystawę „Latarnie morskie Gdańska na przestrzeni wieków”. Ze szczytu latarni rozpościera się piękny widok na całą Zatokę Gdańską, Westerplatte i Port Gdański.
Pomnik Poległych Stoczniowców
Gdańsk to miasto „Solidarności”. To tu rozpoczął się słynny strajk robotniczy z Grudnia 1970 roku. Trzy majestatyczne krzyże z kotwicami – symbolami nadziei stanową upamiętnienie poległych w tym czasie ofiar. Pomnik ma 42 metry wysokości i waży niemal 140 ton. U jego stóp składają kwiaty wszystkie oficjalne delegacje odwiedzające miasto.
Wielki Młyn z XIV wieku
Jeżeli zastanawiasz się, co zobaczyć w Gdańsku oprócz wspomnianych atrakcji, zobacz Wielki Młyn. To pochodzący z połowy XIV wieku obiekt krzyżacki, wybudowany na kanale Raduni. Był największą inicjatywą Krzyżaków w Gdańsku. Służył jako piekarnia, magazyn oraz młyn. Posiadał aż 18 nasiębiernych kół wodnych o średnicy 5 metrów, dzięki czemu stanowił prawdziwe osiągnięcie techniczne tamtych czasów.